اجاره کردن خانه در ترکیه

نکاتی که باید درباره اجاره کردن خانه در ترکیه بدانید

ورود به ترکیه

ایرانیان برای ورود به خاک ترکیه نیاز به ویزا ندارند و تا مدت 3 ماه می توانند به صورت توریستی در کشور ترکیه اقامت داشته باشند.

اجاره واحد کوتاه مدت

اجاره واحدهای مسکونی به صورت کوتاه مدت هفتگی و ماهانه در مناطق مختلف شهرهای ترکیه، بخصوص استانبول موجود می باشد . سازهای مسکونی در ترکیه به دو گروه عمده تقسیم بندی می شود . یکی شهرک ها و برج های ریزدنس که امکاناتای همچون هتلهای پنج ستاره دارند و با کیفیت و تنوع زیادی در پروژه های عظیمی ساخته شده اند و دیگری خانه و آپارتمان های همیشگی که مانند همه کشورهای دیگر در سازه های محدود تر و کم امکانات تر ساخته می شوند . قیمت واحدها برحسب منطقه و تعداد اتاق ها متفاوت هستند و متراژ واحد ها در اولویت سوم قرار می گیرد . قیمتها بر اساس این سه متغیر تعیین می شود و شروع قیمتها را می توان از شبی ۱۰۰ لیر به بالا در نظر گرفت . برای اجاره های کوتاه مدت مدارک شناسی و پرداخت اجاره مدت زمان اقامت در محل ، معمولا برای صاحبخانه ها کفایت می کند و نیاز به موردی دیگر نیست .

اجاره واحد بلند مدت

مدت زمان قرارداد این نوع واحدها حداقل یک سال میباشد. و به دو شکل مبله و یا بدون اشیاء اجاره داده می شوند، که البته در تعدادی از مجتمع ها و رزیدنس های تازه ساخت لوازمی از جمله ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، اجاق، مایکروفر، کولر، کمد و حتی یخچال بسته به انتخاب پروژه ها در داخل واحدها موجود هستند.
کرایه واحدهای یکساله در استانبول بسته به منطقه و تعداد اتاق ها و امکانات متغیر است، بصورت میانگین واحدهای یک خوابه مبله در مرکز شهر استانبول از 2000 لیر و در حومه از 1100 لیر شروع میشود، واحد های دو خوابه مبله در مرکز از 3000 لیر به بالا و در حومه از 1800 لیر به بالا می باشند و واحدهای سه خوابه مبله مرکز شهر 4000 لیر و حومه شهر 2500 لیر شروع کرایه ماهیانه می باشد.
تفاوت بین یک واحد بدون اشیاء و مبله معمولا بسته به نوع و کیفیت لوازم متفاوت است، ولی میانگی اختلاف در واحدهای یک خوابه 500 لیر، در واحدهای دوخوابه 800 لیر و در واحدهای سه خوابه 1200 لیر می باشد.
توصیه ما به هموطنانی که قصد اقامت طولانی مدت و زندگی در ترکیه را دارند این است که لوازم منزل را خودتان تهیه کنید تا هم با سلیقه شما سازگار بوده و هم از نظر اقتصادی به صرفه تر می باشد. گروه اکسترا اماکن و فروشگاه های مناسب برای خرید لوازم منزل را به شما معرفی خواهد کرد، نکته دیگر این که تمام این فروشگاه ها وظیفه حمل و نصب لوازم شما در منزلتان را دارند.
با پرداخت سه ماه، شش ماه و یا یک سال اجاره بصورت پیش پرداخت ( در حین قرارداد ) می توان از مبلغ کل اجاره معمولا تخفیف های مناسبی از صاحبان ملک گرفت .

امنیت

امنیت ابر شهر استانبول برخلاف شایعات ، شهری امن و آرام می باشد ولی مانند دیگر کلان شهرهای دنیا مانند نیویورک ،لندن ، تهران ،  پکن و بسیاری دیگر با مشکلات کلان شهرها همیشه در جدال است ،  اما با این حال مردم زندگی در شهرهای بزرگ را به دلیل دسترسی بیشتر به امکانات و مشاغل به شهرهای کوچک تر ترجیح داده اند . امنیت استانبول در سطح بالایی فارغ از همه شایعات داخلی همیشه در جریان است ، اما شبیه تهران و کلان شهرهای دیگر باید در انتخاب مناطق بهتر برای زندگی گزینه های با کیفیت تری را برگزید . مناطق توریستی شهر مانند تکسیم، آکسارای، یئنی کاپی، فاتیح و بی اوغلو و مناطق ارزان شهر مانند باغجیلار، اسنلر، ایوپ و کاغیت هانه از محله هایست که برای زندگی اتباع خارجی مناسب نیستند و در پایین لیست انتخاب ها باید قرار گیرند . به همین دلیل برای زندگی شما در شهر زیبای استانبول پس از یک جلسه مشاوره و با توجه به بودجه ماهیانه شما، مناطق مناسب شما ذکر خواهد شد.

دسترسی

شهر استانبول یکی از بهترین و مناسبترین شهرهای دنیا در زمینه وسیله‌های نقلیه عمومی می‌باشد، و طی پیشرفت سالهای اخیر خود می توان گفت در تمام نقاط شهر، حداقل یک یا دو وسیله نقلیه عمومی موجود است، و هر ساله به تعداد این مسیرهای مترو و متروباس اضافه می‌شود. که با توجه به انتخاب منزل شما، مسیرهای مربوط به آن منطقه به شما آموزش داده می‌شود.

نحوه پرداخت کرایه در ترکیه

کرایه های ملک ها ابتدای هر ماه در ترکیه پرداخت می‌شود، به این صورت که شما در لحظه بستن قرارداد اجاره ماه اول را هم پرداخت خواهید کرد و در پایان سال دیگر نیاز به پرداخت اجاره نیست. توصیه گروه اکسترا این است که هر ماه مبلغ را از طریق بانک بصورت حواله مستقیما به حساب خود صاحب منزل پرداخت کنید. پول پیش در اجاره های یک ساله مبلغ پول پیش در ترکیه معمولا دو برابر مبلغ کرایه ماهانه بوده و بعد از یک سال در صورت عدم بروز خصارتی به خانه ویا لوازم، این مبلغ به مستاجر پس داده می شود. (در ترکیه رهن کامل وجود ندارد و عرف نیست، مگر با توافق صاحب منزل)

مبلغ کمیسیون شرکت مشاوره

قانون کل کشور ترکیه در مورد مبلغ کمیسیون شرکت واسطه برای بستن قراردادهای اجاره ای 12 درصد از مبلغ اجاره کل یک سال می باشد، که به عهده مستاجر است. اعضای باشگاه مشتریان اکسترا از خدمات ویژه ای در این قسمت برخوردار خواهند بود .

قبوض در ترکیه

در ترکیه مستاجرین موظف هستند تا قبوض آب، برق و گاز را به نام خود ثبت کنند و در پایان یک سال و خروج از خانه ، قبوض را ابطال کنند، در بعضی مواقع قبوض به نام خود صاحب خانه می ماند و مستاجر ماهانه پس از پرداخت مبلغ قبض، فیش را به صاحب خانه ارسال می کند. در بعضی مجتمع ها و رزیدانس ها هم تعدادی از این خدمات به عهده مدیریت مجتمع بوده و نیازی به بنام زدن قبوض نیست. برای پرداخت قبوض خود می توانید از نرم‌افزارهای بانک خود استفاده کنید ویا از دفاتر پست (PTT) پرداخت کنید.

تخلیه پیش از موعد

پیش از موعد قرارداد اگر در میانه سال با داشتن دلایل موجه قصد خروج از خانه و ابطال قرارداد را داشته باشید، صاحب خانه باید بصورت کتبی موافقت خود را نوشته و قرارداد در دفتر املاکی باطل شود، در صورت عدم موافقت صاحب منزل، ایشان می‌توانند بصورت رسمی شکایت کنند و کرایه کل سال را تمام و کمال از شما درخواست کنند، در مواقعی صاحب خانه کرایه های مابقی ماه ها را طلب نکرده و فقط پول پیش شما سوخت می شود.

اقامت از طریق اجاره منزل

پس از اتمام مراحل اجاره کردن خانه مشاورین حقوقی اکسترا در سریع ترین زمان ممکن درخواست اقامت توریستی حداقل یکسال را به اداره مهاجرت ترکیه برای شما و خانواده گرامیتان ارسال می کند و برای روز مصاحبه شما را همراهی خواهند کرد . پس از تکمیل پرونده در اداره مهاجرت بین یک تا سه هفته بعد کارت اقامت به آدرس منزل شما ارسال می شود .